Graj pianą!

Graj pianą!

11 stycznia, 2021 0 przez Favi

Jedna z najlepszych rad, jaką przeczytałam będąc młodą mamą, brzmiała mniej więcej tak:
„Jeśli dziecko jest zdenerwowane, przebodźcowane, drażliwe, lub w inny sposób podrażnione, pomoże mu zmiana środowiska. Najlepiej sprawdzi się spacer lub kąpiel.”

Ratowało mi to skórę od początku obostrzeń, czy to wraz z rosnącym brzuchem, czy po gorszej nocy z dwulatką i niemowlęciem na stanie. Mogłabym odliczać czas pandemii w zużytym płynie do kąpieli (używamy różowego z jednorożcem albo turkusowego z syrenką luksja i jak się chlupnie od serca to mamy dużo gęstej piany, ale przyjmę polecanki innych firm). Słowem, Yazgoth spędza w wannie 0,5-1,5h dziennie.

Dlatego dziś rodziców kilkulatków zachęcam do produkcji dużej ilości piany (nawet w brodziku, czy misce pod prysznicem!) i zabaw fabularnych. Łapcie zaczątki zabaw, zadawajcie pytania, na które możecie sobie razem odpowiadać, albo zasugerować dzieciakom temat zabawy.
1. Mroźne syrenki. Pośród śniegów, gór lodowych i fok żyją mroźne syrenki. Uwielbiają lepić bałwany i inne figury. Jakie śpiewają piosenki? Jak wyglądają ich podwodne domy z lodu? Jak się bawią ze swoimi psiakami-fokami? Może ulepisz coś z piany, jak one ze śniegu?
2. Kartografowie. Lepimy na ścianie/brzegu wanny mapę świata z piany! Ściekające kontynenty! Kto tam mieszka? W co lubią się bawić? Czy zagrażają im piraci? A może to kraina dinozaurów? Chlup! Trzeba zacząć od nowa…
3. Akuku! Daj dziecku gąbkę. Weź do ręki zabawkę do kąpieli (może być mała gąbka kuchenna, plastikowa zabawka, piłeczka…), zanurz rękę pod wodę i „rzuć” zabawką tak, by nie było wiadomo, gdzie wypłynęła pośród piany. Dziecko próbuje ją odnaleźć poprzez odsłonięcie stróżką wody ściekającą z gąbki. Polowanie na skarb! Król urządził konkurs, ogłaszają, że kto odnajdzie koronę w dryfującej beczce pośród mgieł, zostanie nowym władcą! Cóż to za kraina?
4. Pianiste Równiny (na zdjęciu) – po spuszczeniu wody na dnie wanny zostają tajemnicze, śnieżnobiałe równiny. Mieszka tam czarodziej, który bardzo potrzebuje składników na magiczny naparu. Poprzedni mu nie wyszedł, wykipiał i pokrył świat pianą! Tylko nowa mikstura uratuje sytuację! Czego mu potrzeba? Jak to zdobyć?

P.S. Trzepaczka do jajek + woda z płynem do kąpieli to przepis na świetną zabawę (i zalaną łazienkę).
P.S.2. Rodzicom starszych dzieci nie będę doradzać zabaw, uważam jednak, że kąpiel z pianą jest świetną rozrywką w każdym wieku! ❤